AtomNews

Агентство атомных новостей  

RSS
АНОНС. ТОРЖЕСТВЕННОЕ ОТКРЫТИЕ ВЕСЕННЕЙ ШКОЛЫ НАЭК «ЭНЕРГОАТОМ»     ПРЕЗИДЕНТ ЭНЕРГОАТОМА И ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ПРОФКОМА КОМПАНИИ ПОДПИСАЛИ КОЛЛЕКТИВНЫЙ ДОГОВОР НА 2015 ГОД     О НЕДОВЕРИИ НАЦИОНАЛЬНОГО ЭКОЛОГИЧЕСКОГО ЦЕНТРА ЭКСПЕРТАМ ПО ЯДЕРНОЙ И РАДИАЦИОННОЙ БЕЗОПАСНОСТИ УКРАИНЫ И МАГАТЭ     ХМЕЛЬНИЦКАЯ АЭС В 2014 ГОДУ УВЕЛИЧИЛА ПЛАТЕЖИ В БЮДЖЕТ НА 9% ‒ ДО 368,6 МЛН ГРН     ОПЕРАТИВНЫЙ ПЕРСОНАЛ ЗАПОРОЖСКОЙ АЭС ПРОХОДИТ КУРС ПОДДЕРЖАНИЯ КВАЛИФИКАЦИИ     
Мнение эксперта 
01.04.2016 16:07:11 

18.03.2015 8:53:49 Левый берег

17.07.2014 15:08:03 

23.06.2014 15:58:00 Дело

12.06.2014 18:31:42 AtomNews

07.05.2014 15:16:50 UA-energy

06.03.2014 16:46:28 Форбс.ua

31.01.2014 10:38:29 AtomNews

24.10.2013 10:13:32 AtomNews

02.10.2013 13:58:02 

Статья
Владимир Ядороб, Іnfoporn.org.ua

01.02.2010 17:00:38

На сайте известного украинского юриста Татьяны Монтян Инфопорн опубликована трилогия о депутате из фракции БЮТ Александре Дубовом. Предлагаем вниманию третью часть "саги", которая касается махинаций Дубового в атомной энергетике. Редакция AtomNews не разделяет точку зрения автора статьи, касющейся связки Недашковский - Дубовой. Однако, считает, что прочие обнародованные факты достойны стать предметом дискуссии в рамках нашего проекта. Статья перепечатывается на языке оригинала, поскольку российского читателя вряд ли заинтересует.

У третій частині саги про сімейний бізнес БЮТівця Олександра Дубового мова піде про те, як за допомогою випробуваних схем можна дерибанити та обкрадати навіть державні підприємства стратегічного значення. Проте одразу слід зауважити, що участь у цих масштабних оборудках брали й інші відомі люди.

Атомна війна

Справа банкрутства Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом» почалася ще задовго до того, як Олександр Дубовий зумів вийти на такий загальнодержавний рівень рейдерської майстерності. Очевидно, що змогу включитися у почату за кілька років до того іншими людьми схему він отримав з доброї волі або, щонайменше, мовчазної згоди авторів афери, що до того часу наростили владу та вплив.

Також слід зазначити, що ДП НАЕК «Енергоатом» давно входить в інтереси й іншого, конкуруючого клану під орудою «регіонала» Андрія Деркача, який теж мріє накласти свої рученята на цю перлину української енергетики будь-якими засобами. Але ми не будемо загострювати увагу у цій статті на їхньому протистоянні – бажаючі легко зможуть відшукати його сліди в інтернеті.

Отож, все почалося у 1999 році, коли керівництво Південно-Української атомної електростанції підписало угоду з контрольованим молдавським бізнесменом В’ячеславом Платоном ТОВ «ВВД» щодо постачання роторів для парового турбогенератора станції. Ці ротори «ВВД» у свою чергу придбало у офшорної компанії «Gentwin Systems» за 18 млн. доларів.

 Знайомий почерк, чи не так? Приблизно таким же чином пізніше починав свою «роботу» з усіма об’єктами свого «бізнесу» Олександр Дубовий. Є усі підстави вважати, що він довго вчився у найкращих вчителів вищої рейдерської кваліфікації, і виявився здібним учнем.

Пізніше перевірка показала, що ротори, які ТОВ «ВВД» продало Південно-Українській АЕС, були у свій час демонтовані з недобудованої у радянські часи Кримської АЕС. Вони кілька років лежали під відкритим небом, а тому стали непридатними для використання і були продані посередникам на металобрухт.

Так почалися митарства «Енергоатому»…

До 1999 року НАЕК «Енергоатом» був підприємством прибутковим, навіть в умовах безкінечного дерибану і розкрадань кучмівських часів. Борги, звісно, були, але, згідно з офіційною інформацією, «дебіторська заборгованість перевищувала кредиторську приблизно на 1 млрд. грн.». Але на великій політичній арені вже займалася зоря Юлії Володимирівни Тимошенко, і вже у 2001 році баланс НАЕК був «мінус два». Мільярди.

Тимошенко була віце-прем’єром з питань паливно-енергетичного комплексу в уряді Віктора Ющенка. Президентом НАЕК «Енергоатом» у ці роки був Юрій Недашковський, а головою Національної комісії з регулювання енергетики Юрій Продан. Це була міцна зв’язка, хижа і безстрашна. Пізніше Недашковський ще двічі очолюватиме НАЕК, а Продан дослужиться до міністра палива та енергетики. У перервах між своїми набігами на «Енергоатом» Недашковський недовго був заступника міністра палива та енергетики.

Отож, на початку третього тисячоліття ця компанія за допомогою різноманітних схем, подібних до тої, у якій брало участь ТОВ «ВВД», закладала фундамент для банкрутства «Енергоатому».

У контексті цих оборудок варто також згадати ще одного сучасного політичного діяча – Давида Жванію. Його компанія «Брінкфорд» була активно задіяна у тіньових схемах. Зокрема, у 2002 році в ході перевірки діяльності НАЕК Контрольно-ревізійне управління Мінфіну виявило численні порушення у співпраці з фірмами-посередниками при постачанні ядерного палива та вивозі відпрацьованого ядерного палива.

Згідно звіту КРУ, при постачанні ядерного паливо на суму 237 млн. грн. комісійна винагорода «Брінкфорду» склала 110 млн. грн. Для розрахунків за поставлену електроенергію та ядерне паливо ДП НАЕК «Енергоатом» передав компанії «Брінкфорд» переводні векселя на загальну суму 480,7 млн. грн. та відпустив електроенергію на 40% нижче звичайних тарифів. Векселя було продано. КРУ наголошує, що посередник отримав, грошами та товарною продукцією 118,4 млн. грн., а власник поставленої енергії – 2,7 млн. грн., тобто прибутки «Брінкфорда» були вище у 44 рази прибутків ДП НАЕК «Енергоатом».

Ще раніше у службовій записці голові уряду щодо діяльності НАЕК група радників прем’єр-міністра вказувала на те, що «…аналіз оперативної інформації з поточних платежів (зокрема, за відправлене до Росії відпрацьоване паливо) свідчить про те, що до теперішнього часу не вжито заходів по виключенню зі схеми посередників. Некоректність розрахунків з ними по боргах 1998-2000 рр. містить у собі практику розрахунків банківськими засобами за об’єми електроенергії, яка відпускалась посередникам за послуги з великими дисконтами, що в декілька разів перевищують ціну за постачання свіжого і відправку відпрацьованого ядерного палива».

Генпрокуратура за цими фактами порушила кримінальну справу, а Недашковського було звільнено з посади. Але було вже пізно.

2 грудня 2003 року ВАТ «Донецькобленерго» подає в суд на «Енергоатом», і Господарський суд м. Києва відкриває справу про банкрутство НАЕК. Згодом свої кредиторські вимоги у цій справі висунули ще 11 компаній, в тому числі і ТОВ «ВВД». Судова тяганина триває й досі.

А де ж у цій схемі Олександр Дубовий, спитаєте ви? Все дуже просто. Останні роки він займався тим, що скуповував кредиторські вимоги до «Енергоатому» та за допомогою вже втретє призначеного керівником НАЕК Недашковського отримував бабло. Наприклад, його компанія ТОВ «Укренерготрейдінг» у 2007 році вимагала оплати півторамільйонного боргового зобов’язання, що потрапило до рук Дубового після п’яти переуступок. Ці гроші у свій час призначалися на оплату такого самого металолому, як і поставлені ТОВ «ВВД» ротори, тільки вже для Хмельницької АЕС. Функція Недашківського та іншого, «проміжного» (між набігами Недашковського) керівника «Енергоатому» Ковріжкіна полягала у оперативній оплаті усіх боргів НАЕК часів «шаленого бартеру» і, одночасно, унеможливленні стягнення боргів з боржників «Енергоатому».

Ковріжкін – це була людина Дубового. Без команди Олександра Федоровича він і кроку не міг ступити. Син Ковріжкіна через фірму «Укрмашкомплект» (підконтрольну Дубовому) постачав обладнання на усі АЕС – за завищеними цінами. Навар склав 3,6 млн. грн. Одночасно Дубовий провів іще кілька «кадрових» рішень: керівника Запорізької АЕС шляхом погроз та шантажу звільненням з посади переконали визнати борг електростанції перед ТОВ «Юрзовнішсервіс» на суму 80 млн. грн. А в директори Хмельницької АЕС було висунуто одного з численних бізнес-партнерів Дубового – очевидно, для швидкої оплати сумнівних боргів.

У цей же час Служба безпеки України розслідувала справу за фактом привласнення державного майна в особливо великих розмірах. Суть справи проста і дуже знайома, але з кримінальним відтінком: внаслідок злочинних дій групи осіб з російського підприємства ЗАТ «Енергомаш» були викрадено деталі трубопроводу, контрабандою переправлено через кордон та… продано на Південно-Українську АЕС за 22 млн. грн. Чи варто згадувати, що ці деталі – такий самий мотлох та металолом, як і у описаних вище схемах?

У цій схемі використано один із прийомів, які ми вже зустрічали у виконанні Дубового: створення фірми, що має практично однакову назву із виробником. Постачанням деталей трубопроводу займалося ТОВ «Енергомаш» (Київ), яке не має жодного стосунку до ЗАТ «Енергомаш» (Бєлгород). До оборудки також були причетні компанії Дубового ТОВ «КД Трейд» та ПП «Фірма «Октей». ТОВ «Енергомаш» Дубовий купив спеціально для такої справи, оформивши його на підставну особу, якій платив щомісячно 600 доларів, орудуючи мільйонами.

Крім того, уваги заслуговує співпраця «Енергоатому» з таким собі ЗАТ «Інститут проблем атомних станцій». Згідно з укладеною між ними угодою, ЗАТ «ІПАС» виконувало комплексні роботи з модернізації перегруз-машини третього енергоблоку Рівненської АЕС. Вартість послуг – більше 7 млн. грн. Чи варто говорити, що перегруз-машина і досі не працює? Зате варто сказати, що до ЗАТ «ІПАС» має пряму причетність Юрій Продан - його брат Петро є гендиректором цієї компанії.

Загалом, усі ці схеми впізнавані, і у них чітко простежуються характерні риси рейдерсько-дерибанного почерку Дубового. Перелік усіх подібних операцій занадто довгий, тому варто зупинитися хоча б на найприкметніших з них.

Наприклад, НАЕК «Енергоатом» у ході формування резерву запчастин для турбогенераторів закупив обладнання у ЗАТ «Укратоменергобуд» на 170 млн. грн. НАЕК отримала мотлох, списаний на Ігналінській АЕС у Литві. При цьому вартість нового турбогенератора у повній комплектації складає 100 млн. грн.

При закупівлі високовольтних вимикачів для Рівненської АЕС «Енергоатом» уклав угоду на 25 млн. грн. з компанією-посередником «ГалМі-Универс», офіційним дилером виробника. Пізніше виявилося, що ця компанія не числиться серед офіційних ділерів, а справжня вартість обладнання – 2,3 млн. грн.

У ВАТ «Силові машини» було закуплено запчастини для генераторів та турбін на еквівалент 30 млн. грн. у російських рублях. При цьому переплата перевищила 20 млн. грн. Одночасно у ТОВ «Промторгсервіс» закуплено генератори струму і напруги на 10,4 млн. грн., що у три з половиною рази вище від їх реальної вартості.

Так само здійснювались закупки елементів системи безпеки для двох блоків Рівненської АЕС у НВП «Радій» - з «націнкою» в 40 млн. грн. у порівнянні з реальною вартість. А для Запорізької АЕС придбано обладнання на суму 1,4 млн. грн. у той час, коли його ціна ледве перевищувала 0,3 млн. Ще для ЗАЕС закуповували систему промислового телебачення, яка обійшлася «Енергоатому» в 13 млн. грн., хоча дещо раніше така система була куплена у того ж постачальника за 4 млн. грн. А програмно-технічний комплекс систем автоматичного регулювання обійшовся ЗАЕС у зайві 12,5 млн., що більш як на третину дорожче реальної вартості. Постачальник обладнання ТОВ «Моноліт Енерго», крім того, співпрацював і з РАЕС, де «заробив» ще 3,5 млн. грн.

Ці всі оборудки прикривав керівник Головного Контрольно-ревізійного управління, БЮТівець Микола Сивульський, колишній партнер Юлії Тимошенко по буремній (і тюремній) ЄЕСУчій молодості.

Дерибан НАЕК «Енергоатом» триває. У березні 2009 року Вищий господарський суд скасував рішення Господарського суду м.Києва щодо закриття провадження у справі про банкрутство НАЕК…

Паро(с)плавство

Дерибан «Чорноморського пароплавства» по праву входить в золоту колекцію рейдерських «хітів» Дубового. У цій блискучій і прибутковій операції йому допомагали голова Господарського суду Одеської області Валентин Продаєвич, що раніше вже допомагав Дубовому дерибанити АТ «Машинобудівне виробниче об’єднання «Оріон» та кілька інших підприємств, а також депутат Одеської облради від «Нашої України» Володимир Галантерник.

Схему дерибану було вибудовано у тому ж ключі, що і більшість подібних операцій Дубового. Спочатку ЧМП довели до боргів, а потім через суд розпочали процедуру банкрутства.

19 серпня 2008 року Господарський суд Одеської області, яким керував Продаєвич, призначає такого собі Шнякіна керуючим санацією державної судохоної компанії «Чорноморське пароплавство». 8 грудня Шнякін від імені ЧМП уклав угоди з кількома фірмами Дубового, які взяли на себе борги пароплавства і таким чином отримали право власності на балансові об’єкти нерухомості.

Так, ТОВ «Галерея девелопмент» в рахунок боргу 8,2 млн. грн. отримав нежитлові приміщення Міжрейсової бази моряків, вартість яких згідно плану санації становила 347 млн. грн. ТОВ «Укрздравниця» за борг в 70 тис. грн. отримала нежитлові приміщення Пансіонату ветеранів флоту вартістю 9,8 млн. грн.

ТОВ «Трансбуд-Авто», викупивши борг ЧМП в 2 млн. грн., стало власником майна на 3,3 млн. грн., а ТОВ «Трансбуд –СУ 5» за 6,4 млн. грн. боргу отримала шикарне приміщення в шикарному місці – адміністративну будівлю на Дерибасівській – вартістю 26,8 мільйона.

Наведений тут список укладених Шнякіним угод далеко не повний. Немає сенсу їх усі перераховувати, бо вони схожі між собою до одноманітності: за невеликий борг, іноді фіктивний і перед підставними компаніями, шахраї отримували право власності на дорогу нерухомість у Одесі і Одеській області, ринкова ціна якої в рази перевищувала навіть встановлену планом санації «Чорноморського пароплавства».

Загалом, взявши на себе зобов’язання погасити заборгованість ЧМП на 30 млн. грн., фірми Дубового за підтримки судді Продаєвича та його друга Галантерника привласнили собі майна на 395 мільйонів. Неважко порахувати, що мінімальний «навар» нашого героя у цей шалений день 8 грудня 2008 року склав 365 мільйонів, а за ринковими цінами – ще більше.

Ітогі падвєдьом

Постать Олександра Дубового – знакова для Одеської області та України загалом. Причому вона характерна у своїй знаковості. Цей сірий непомітний депутат із найбілішої фракції імені найпрацьовитішої голови уряду за своєю поведінку дуже нагадує рибку піранью. Коли він зі своєю зграєю знаходить жертву і атакує її – шансів вижити у тої немає. Її буквально розривають на шматки.

При тому всьому Олександр Дубовий з усієї родиною не тільки займається благодійництвом, але і є членом баптистської організації. Його портрет був би неповним, якби ми не згадали про те, що через свої фірми він організував торгівлю гуманітарною допомогою, яку йому присилають з-за океану американські брати по вірі.

На форумі м. Ізмаїл читачі розповідають, що під час нинішньої президентської кампанії Дубовий роздавав подарунки «від Юлі Тимошенко» - а самі подарунки були нічим іншим, як різдвяними привітаннями від баптистської організації «Samaritan’s Purse».

До речі, на цьому ж форумі відкрив свою віртуальну приймальню племінник Дубового, лідер місцевого БЮТу і навіть кандидат в мери міста Андрій Дубовий. Усі бажаючі можуть на власні очі переконатися, що це юне дарованіє росте таким же діловим та набожним, як і його дядечко. Мені особисто дуже сподобалися його думки щодо шкідливості грального бізнесу і необхідності його «відселення» за місто – особливо, у контексті невинної пристрасті дитятка до просаджування сотень тисяч доларів на азартні ігри.

Сагу про Дубових можна було б продовжувати. Ретельний дослідник, я впевнений, зміг би знайти ще багато цікавих фактів, які я оминув увагою. Але, як на мене, найкраще було б, щоб цим дослідником був слідчий прокуратури абощо.

Бо, враховуючи уміння Дубового працювати при усіх владах, немає жодного сумніву у тому, що ми про нього почуємо ще не раз. Адже такі люди – непомітні, але «пробивні» - завжди користуються попитом усіх політичних сил. 

 

Другие статьи по теме

Дискуссионный клуб(375), Украина(489)

 

Комментарии

* Ваше имя
* Комментарий
 
правила размещения комментариев
 
 
Статьи


Все статьи
Опрос
Вы считаете, что атомной энергетике...

нужна широкая пропаганда
достаточно присутствия в деловых и отраслевых энергетических СМИ
стоит ограничиться пропагандой в городах-спутниках
вообще подсветка в прессе не нужна - деньги любят тишину

Теги
Атомпром(245) - АЭС(793) - В мире(744) - Дискуссионный клуб(375) - ЗАЭС(162) - Инжиниринг(26) - Кадры(132) - КИУМ(7) - Курьезы(39) - МОКС-топливо(14) - МЦОУ(31) - Наука(83) - Оказывается(130) - ОЯТ(89) - Продление ресурса(86) - РАО(54) - РАЭС(152) - Регуляторная политика(367) - Термоядерный реактор(15) - Технологии(202) - Украина(489) - Уран(215) - Финансы(207) - ХАЭС(202) - Цирконий(9) - ЧАЭС(247) - ЮУАЭС(189) - Ядерное машиностроение(175) - Ядерное приборостроение(25) - Ядерное топливо(396)
Реклама
Авиабилеты avia.ua
Погода Киев
Информационные партнеры
AtomInfo.ru
Асоціація «Український ядерний форум»
Вісник екологічної безпеки
Архів Вісника екологічної безпеки
© 2009-2021 AtomNews
Агентство атомных новостей
Использование и перепечатка материалов допускается при указании ссылки на источник.

Разработка и дизайн
Интерактивные системы